Nejznámější místa
Mariánské Lázně nabízí řadu přírodních krás a architektonických skvostů. Ve městě naleznete nádherné promenády, po kterých se procházeli slavné osobnosti, působivé pavilony a několik originálních svatostánků.
Hlavní kolonáda
Kde: Goethovo náměstí (sady Václava Skalníka - proklik na podkategorii Procházky a nordic walking?)
Hlavní kolonáda nebo také Kolonáda Maxima Gorkého je bezesporu jednou z největších dominant Mariánských Lázní. Zároveň je nejdelší kolonádou v České Republice - měří úctihodných 180 m.
Tato neobarokní stavba vznikla v letech 1888 až 1889, podle projektu architektů Miksche a Niedzielského. Kolonáda byla odlita v železárnách Blansko a smontována na místě původní uzavřené lázeňské promenády. Většina podobných staveb byla postupně likvidována nebo modernizována. Poslední rekonstrukce této unikátní litinové konstrukce proběhla v letech 1973 až 1981.
Cyklus nástropních fresek s motivy “Touha člověka létat“ je dílem malíře Josefa Vyleťala a bronzové reliéfy na stěnách kolonády vytvořil Antonín Kucha.
Zpívající fontána
Kde: Goethovo náměstí (sady Václava Skalníka)
Zpívající fontána je multimediální koncertní fontánou a byla zprovozněna v roce 1986. Fontána se stala velmi populární nejen v Čechách, ale také v zahraničí.
Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové kombinace včetně barevného osvětlení. Autorem výtvarného řešení je akademický architekt Pavel Mikšík.
Slavnostní zahájení je vždy 30. dubna ve 21:00 hodin a ukončení provozu 31. října ve 20:00 hodin. Zpívající fontána hraje denně od 7:00 do 19:00 každou lichou hodinu, ve 21:00 a 22:00 hodin včetně projekce s barevným osvětlením.
Kolonáda Ferdinandova pramene
Kde: Anglická ulice (Úšovický park)
Empírová budova byla na základě rozhodnutí opata K. K. Reitenbergera dokončena v roce 1827. V prostorách kolonády naleznete nejstarší písemně doložený pramen na území Mariánských Lázních.
V minulosti byly okrajové části kolonády využívány jako kavárna, stáčírna, obydlí hlídače nebo muzeum.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kde: Goethovo náměstí 110/31
Římskokatolický děkanský kostel byl postaven v letech 1844 – 1848 v novobyzantském slohu podle projektu architekta Johanna Gottfrieda Gutensohna a staviteli byli Anton Thurner a Josef Kranner.
O dokončení kostela se nejvíce zasloužil tepelský opat Marian Heinl. Opatovým přáním bylo vyjádřit v architektuře chrámu myšlenku spojení západní a východní křesťanské kultury. Tomu nejlépe odpovídaly právě stavební plány mnichovského architekta Johanna Gottfrieda Gutensohna.
Zajímavostí jsou schody vedoucí do vstupu do kostela. Počet schodů (33) odkazuje na dovršený Ježíše Krista. Tři přerušení schodiště pak upomínají na tři klopýtnutí Krista při nesení kříže na Golgotu.
Otevírací doba pro turisty:
ŘÍJEN - BŘEZEN
Sobota - neděle od 14:30 do 16:30 hodin
DUBEN - ZÁŘÍ
Sobota - neděle od 14:30 do 17:30 hodin
Pravoslavný kostel svatého Vladimíra
Kde: Ruská 347/9
Potřeba vybudovat pravoslavný kostel souvisela se vzrůstajícím počtem ruských i srbských návštěvníků lázní a kostel byl dokončen v roce 1902.
Pravoslavný kostel svatého Vladimíra vznikl na základě několika finančních sbírek, které iniciovali zdejšími lékaři a pravoslavný kněze Nikolaj N. Pisarevský. Stavební plány vypracoval architekt prof. Nikolaj V. Sultanov a stavbu realizoval známý stavitel Gustav Wiedermann, autor pravoslavných kostelů ve Františkových Lázních a Karlových Varech.
Uvnitř chrámu se nachází jeden z nejkrásnějších ikonostasů v Česku. Byl původně vyroben v roce 1900 v Kuzněcovu u Tveru pro Světovou výstavu v Paříži. V Paříži dokonce získal první cenu Grand Prix de France.
Otevírací doba:
KVĚTEN - ŘÍJEN
denně od 09:30 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin
LISTOPAD - DUBEN
od 09:30 do 11:30 a od 14:00 do 16:00 hodin
Evangelický kostel
Kde: Mírové náměstí 90/7
Kostel byl postaven z veřejné sbírky pod patronací a za přispění pruského krále Bedřicha Viléma IV., jenž byl 24. 6. 1857 přítomen slavnostnímu vysvěcení.
Stavební projekt vedl berlínský architekt a dvorního stav. rada G. Ch. Cantian. Kostelu dominuje obraz Krista v nadživotní velikosti. Z roku 1907 pocházejí okenní vitráže, které kostelů daroval císař Vilém II.
Bohoslužby:
NEDĚLE
od 10:00 hodin
v zimě se bohoslužby nekonají
Anglikánský kostel
Kde: Ruská 98/5
Anglikánský kostel je dílem londýnského architekta Williama Burgese a stavitelem byl místní Friedrich Zickler a byl dokončen v roce 1879.
Románsko-gotický kostel byl vybudován na počest manžela lady Anny Scott of Rodono, který v Mariánských Lázních zemřel. Z původního vybavení interiéru přetrvala do dnešních dnů pouze kazatelna a mramorová pamětní deska z roku 1911, připomínající časté návštěvy britského panovníka, krále Edwarda VII.
Otevírací doba
1 hodina před začátkem programu