Developerská společnost a realitní kancelář | Mariánské Lázně | Praha
+420 773 673 107 po–pá 9–18h

Děkujeme za Váš zájem. Chcete-li získat další informace nebo si sjednat schůzku, vyplňte prosím následující formulář.

Kolonky označené * jsou povinné.
Léčebné prameny

Mariánské Lázně jsou nejmladším lázeňským městem z proslulého “lázeňského trojúhelníku” v Západních Čechách. Největším pokladem tohoto města jsou bezesporu léčivé prameny. Přímo ve městě vyvěrá 40 minerálních pramenů a v nejbližším okolí dalších 100. Chemické složení jednotlivých pramenů je různé a proto jsou Mariánské Lázně vhodné k léčbě rozličných nemocí.

Mariánskolázeňské prameny léčí:
  • Nemoci ledvin a močových cest
  • Nemoci dýchacího ústrojí
  • Nemoci pohybového ústrojí
  • Metabolická onemocnění
  • Gynekologická onemocnění včetně léčby neplodnosti
  • Onkologická onemocnění
Křížový pramen
Kde: Masarykova 3 (pavilon Křížového pramene)
Křížový pramen není nejstarším pramenem, ale ze všech mariánskolázeňských pramenů dosáhl největší proslulosti. V roce 1749 postavil tepelský lékárník Damián Schulz vysoký kříž v blízkosti Slaného pramene a od té doby se začalo prameni říkat Křížový. Pavilon Křížového pramene byl vystaven v letech 1818 až 1826 a tak je jednou z nejstarší dochovanou stavbou města. Postaven byl podle planu architekta Jiřiho Fischera a mistního stavitele Antonina Thurnera.  
Pramen je silně mineralizovaný s projímavým účinkem. Je využíván při léčbě onemocnění zažívacího ústrojí, výměny látkové a také u alergických onemocnění, které jsou podmíněné poruchami zažívání.
Otevírací doba:
denně od 06:00 do 18:00 hodin
 
Ferdinandův pramen
Kde: Anglická ulice (Kolonáda Ferdinandova pramene)
Fedinanduv pramen má sedm vývěrů, které se nachází v kolonadě Fedinandova pramene, v překrasném parku. 
Jde o nejstarší minerální pramen, pojmenovaný po králi Ferdinandovi I., který jej dal prozkoumat už v roce 1528. Původně z něj chtěl získat kuchyňskou sůl, ale nešlo o sůl kuchyňskou, nýbrž o sůl projímavou. 
Ferdinandův pramen je svým složením velmi podobný Křížovému prameni, ale je ještě více mineralizovaný. Pramen se plně využívá pro pitné kúry a k přípravě uhličitých koupelí.
F
Otevírací doba:
pramen je volně přístupný
v zimní sezoně (říjen – duben) je nepřístupný
 
Rudolfův pramen
Kde: pavilon Rudolfova pramene v Úšovicích, vývěr do Úšovického potoka u pavilonu Rudolfova pramene,  pavilon Křížového pramene na kolonádě a Malá kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene (naproti Společenskému domu Casino)
 
Rudolfův pramen se původně jmenoval Luční a své pozdější jméno získal podle korunního prince rakousko-uherské monarchie. Voda z tohto pramene se užívá k pitné léčbě a dnes je dokonce stáčen a prodáván jako minerální voda.
Má protizánětlivý účinek, užívá se u chorob ledvin a močových cest. Pramen má vysoký obsah vápníku a proto je vhodný jako doplněk při léčbě osteoporózy.
Otevírací doba:
pavilon Rudolfova pramene v Úšovicích
od 06:30 do 17:00 hodin
od října do dubna je pavilon uzavřen
vývěr do Ůšovického potoka u Pavilonu Rudolfova pramene
volně přístupný
pavilon Křížového pramene na kolonádě
od 06:00 do 18:00 hodin
Malá kolonáda Karolinina a Rudolfova pramen
celý den
od října do dubna jsou prameny zazimované
 
Mariin pramen
Kde: Goethovo nám. 1/29 (Hotel Maria Spa)
Mariin pramen se jmenuje podle Mariánského obrazu, který blízko pramene údajně připevnil voják vracející se z války jako poděkování za to, že si zde vyléčil svá zranění. Název Mariánské Lázně (Marienbad) získalo město podle první budovy postavené u tohoto pramene.
Fakticky jde vývěry plynu kysličníku uhličitého (99,7%), který se druhotně rozpouští v mělce obíhající podzemní vodě. Mariin pramen se používá formou plynových obálek a injekcí - snižuje krevní tlak, zlepšuje činnost srdce, napomáhá k prokrvení dolních končetin, léčí onemocnění kloubů nebo páteře a vede ke zlepšení sexuálních funkcí.
Otevírací doba:
pramen je přístupný pouze pacientům
 
Lesní pramen
Kde: Třebízského ulice (pavilon u Třebízského potoka)
První zmínky využívání Lesního pramene pochází z roku 1683 a po vzniku lázní se mu říkalo Větrový či Aeolský, protože prý působil mírné nadýmání. Až po roce 1828 dostal jméno Lesní. Pramene se užívá k pitným kúrám přímo u vývěru.
Mírně alkalizuje obsah žaludku, proto je vhodný pro léčbu trávicího ústrojí a užívá se i ke kloktání a k inhalacím při onemocnění horních cest dýchacích. Také je vhodný k léčbě urologických chorob (močové kameny).
Otevírací doba:
pavilon Lesního pramene
denně od 06:30 do 12:00 hodin a od 16:00 do 18:00 hodin
v zimní sezoně (říjen – duben) je pavilon uzavřen
Původní vývěr
volně dostupný
 
Ambrožovy prameny
Kde:  Goethovo náměstí (v parku pod Centrálními lázněmi)
Prameny se také nazývají „Prameny lásky“ a byly pojmenovány podle osvíceného opata Jeronyma Ambrože, který usiloval o zpřístupnění těchto zdrojů nemocným lidem. Prameny vyvěrají prostřednictvím 3 jímacích těles, z nichž každé shromažďuje skupinu vod, které se navzájem lehce liší.
Ambrožovy prameny mají vysoký obsah železa a jsou slabě mineralizované. Lze je využívat u některých forem chudokrevnosti a pro svůj diuretický účinek také při onemocnění močových cest (litiáza).
Otevírací doba:
prameny jsou volně přístupné
v zimní sezóně (říjen – duben) nejsou přístupné
 
Karolinin pramen
Kde: pavilon Karolinina pramene na kolonádě, pavilon Křížového pramene na kolonádě
Karolinin pramen, vyvěrající pod bývalou kolonádou pod kostelem Nanebevzetí panny Marie, dostal při svém objevení v roce 1809 jméno „Nový“. V roce 1817 byl přejmenován na počest manželky tehdejšího císaře Františka I. (Karoliny Augusty) a tento název má dodnes.
Využívá se při urologických nemocech a při léčení ledvinových kamenů.
Otevírací doba:
pavilon Karolinina pramene
volně přístupný
v zimní sezoně (říjen – duben) není přístupný
pavilon Křížového pramene
denně od 06:00 do 18:00 hodin
 
Balbínův pramen
Kde: vývěr pramene v lese - k prameni vede Metternichova vycházková trasa (zelená značka), vývěr naproti hotelu Bohemia
Balbínův pramen pramení na okraji rašeliniště, asi kilometr západně od Mariánských Lázní. V roce 1921 byl nově zachycen, překryt hezkým pavilonem a potrubím veden do lázní jako voda ke koupelím.
Otevírací doba:
pramen je volně přístupný
 
Medvědí pramen
Kde: pramen vyvěrá v lesoparku mezi hotelem Agricola a Balbínovým pramenem (směr Velká Hleďsebe)
Toto místo se v dobách středověku nazývalo „Medvědí brloh“ a zřejmě tak pramen získal své jméno. Je známý sochou Eiblova medvěda. Pramen vyvěrá ve vykotlaném pařezu a odtud se začal odvádět potrubím o několik metrů níž, kde se postavil prameník.
Otevírací doba:
pramen je volně přístupný
 
Farská kyselka
Kde: kyselka se nachází v hlubokém lese za Nimrodem nedaleko rezervace Smraďoch
Jméno kyselky vychází z názvu lesa, patřícího faře. Minerální pramen je jímán mělkou studnou, přebytečná minerálka odtéká strouhou, ve které se tvoří okrově zbarvené usazeniny solí železa. Farská kyselka patří mezi nejchutnější minerální vody v této oblasti.
Otevírací doba:
pramen je volně přístupný
 
Pirátův pramen
Kde: pramen naleznete v lázeňských lesích nad parkem u Prelátova pramene
Jde o přirozený vývěr minerálního pramene. Pirátův pramen procházející Pottovým údolím a byl známý místním obyvatelům již dříve. Jižně, v nižších polohách je zachyceno dalších 8 pramenů.
Otevírací doba:
pramen je volně přístupný
 
Pramen Edwarda VII.
Kde: před hotelem Cristal Palace
Velmi silně mineralizovaná přírodní studená minerální voda. Má vysoký obsah vápníku, hořčíku a železa. Neutralizuje žaludeční šťávu, snižuje překyselení, zlepšuje citlivost tkání na insulin (diabetes melitus typ II), léčí obezitu nebo obstipaci.
Otevírací doba:
volně přístupný
v zimní sezoně (říjen – duben) není přístupný
 
Alexandřin pramen
Kde: na začátku parku pod hotelem Cristal
Alexandřin pramen je svým chemickým složením velmi podobný Ferdinandovu prameni. Je předepisován u citlivějších pacientů, kteří hůře snášejí silnější Křížový a Ferdinandův pramen. Hlavní indikací jsou nemoci jater, žlučníku, slinivky břišní a střeva.
Otevírací doba:
volně přístupný
v zimní sezoně (říjen – duben) není přístupný
 
Pramen Augustin
Kde: před hotelem Cristal Palace
Má vysoký obsah vápníku, hořčíku a železa. Voda je lehce nažloutlé barvy, má příjemnou chuť. Má pozitivní vliv na zánět močových cest, dnu, stavy po urologických operacích atd.
Otevírací doba:
volně přístupný
v zimní sezoně (říjen – duben) není přístupný
 
Prelátův pramen
Kde: na okraji městské části Úšovice
Složením podobný Ambrožovým pramenům. Leží v Pottově údolí a jeho minerální vody jsou nejníže položenými prameny Mariánských Lázní.
Otevírací doba:
volně přístupný
v zimní sezoně (říjen – duben) není přístupný
 
Antonínův pramen
Kde: moderní altán (postavený roku 1986 architektem M. Brixem) na konečné stanici trolejbusu č. 3 a 7 v Úšovicích
Antonínův pramen dlouhou dobu vytékal anonymně. Své jméno dostal až později. V roce 1790 byl postaven kostel sv. Antonína z Padovy v Úšovicích a jeho jméno se přeneslo na pramen, který sem byl doveden za první republiky z výše položeného lesa.
Otevírací doba:
pramen je volně přístupný
Chcete, abychom Vás kontaktovali zpátky?

Zanechte nám svoje číslo a my Vám zavoláme zpět do pár minut.

Kolonky označené * jsou povinné.